• Další nahlédnutí pod pokličku

• Vážení rodiče, dnešní nahlédnutí nebude zas až tak pod pokličkou naší kuchyně, ale tentokrát se vydáme po stopách surovin, ze kterých připravujeme obědy pro Vaše děti.

Zásobují nás...

- čerstvé maso dováží Řeznictví Tichý

- čerstvé mléko z Hlavnice

- čerstvou zeleninu a ovoce dováží Luna-ovo

- česká krůta dováží čerstvé krůtí maso

- 100% přírodní šťávy a přesnídávky Vitaminátor ze Sosnové

- brambory máme od rodinné firmy pana Tvarůžky

- čerstvé výhonky pěstují ve firmě s názvem Flancky

- nebo například od TS Foods objednáváme zdravé potraviny z Budišova nad Budišovkou

Nutno podotknout, že vybíráme a chceme podpořit menší podnikatele z našeho kraje a chceme vařit pro děti z co nejkvalitnějších surovin. Pokud máte vyzkoušené dobré a kvalitní dodavatele, budeme rádi za tip.

S pozdravem vedoucí školní jídelny Lucie a její kuchařský tým

Pozn. ředitele: "Jsem moc rád, že se naše kuchyně v tomto roce vydala tímto směrem ke zdravé výživě. Reagujeme na současné trendy, nutriční doporučení, doporučení pro zdravou stravu dětí. Obecně se náš český národ moc zdravě nestravuje. Potvrzují to časté výskyty chorob pramenící z nedobré stravy, nadváha dětí atd. Dali jsme si za cíl, že touto cestou rozhodně nepůjdeme. Věříme, že je to cesta správná a cesta vedoucí ke zravému a šťasnému životu. Pěkný den přeje ředitel."

• Londýn

• Na konci dubna jsme navštívili Londýn, rušnou metropoli, která nás všechny uchvátila svou krásou a majestátností. Každý večer jsme se nechali unést vírem velkoměsta a obdivovali noční život, jenž nikdy neusíná. Podívali jsme se do muzea Madame Tussauds, jež nás všechny velmi zaujalo. Nacházely se zde dokonale propracované voskové figuríny, které vypadaly jako by měly každou chvíli oživnout. Nejvíce nás bavila část, kde jsme šli do podzemí a strašily nás figuríny, jež na první pohled vypadaly jako sochy, ale ve skutečnosti to byli lidé. Celé čtyři dny nám přálo počasí, užívali jsme si sluníčka, i když jsme zažili i pár deštivých chvilek, které jsou pro Londýn typické. Výlet jsme si užili nejen díky skvělé organizaci, ale především díky přátelské atmosféře, která nás všechny obklopovala. Natálie Maňáková

• Vlastní země

• Propojením zeměpisu, dějepisu a výtvarné výchovy měli deváťáci prokázat své znalosti, schopnosti, kreativitu a vytvořit svůj vlastní svět podle zadaných kritérií. Vzniklo tak 5 zajímavých fiktivních zemí s vlastní historií, vládou, náboženstvím, školstvím, průmyslem, urbanizací, hustotou zalidnění či geografickým reliéfem. Deváťákům se podařilo nejen zadaný úkol zpracovat, ale následně i odprezentovat a nalákat posluchače k případné návštěvě nových států.

• Naše zdravá kuchyně

• Milí rodiče,

nahlédněte s námi pod pokličku naší kuchyně.

V naší školní jídelně máte jistotu, že Vaše dítě dostává vyvážený a plnohodnotný oběd.

Řídíme se Nutričními doporučeními vydané Ministerstvem zdravotnictví. Dále vyhláška č. 107/2005 Sb. obsahuje průměrnou měsíční spotřebu vybraných potravin na strávníka, tzv. spotřební koš, a ten musí jídelny dodržovat.

Pro vaši představu - měsíčně musí jídelníček obsahovat:

- 12x zeleninové polévky

- min. 3x luštěninové polévky

- 3x drůbež, králik

- max. 4x vepřové maso

- 2x luštěninové jídlo

- 2-3x ryby

- 4x bezmasé jídlo

- max. 2x houskové knedlíky

- sladká jídla maximálně 2x

- uzeniny 0x.

Dodržování Spotřebního koše a nutričních doporučení bývá předmětem kontroly ČŠI, žádná jídelna si je nedovolí ignorovat.

Tolik nahlédnutí do školní jídelny.

Za tým školní jídelny Lucie Binarová